Manuál lepenia korkovej dlažby

Manuál lepenia korkovej dlažby

Pre tých, čo si chcú spraviť svoju podlahu samiKorkové dlaždice možno použiť ako podlahovinu do všetkých obytných priestorov. Predovšetkým do detských izieb, kuchýň, kúpelní a chodieb, kde sa najviac uplatní ich schopnosti tlmiť hluk, tepelne izolovať a vytvárať hygienicky nezávadné prostredie. Korková podlaha znižuje riziko vzniku alergických ochorení. Základom dokonalej korkovej podlahy a jej vysokého efektu je dodržanie niekoľko stručných rád a odporúčaní. Pokiaľ sa nimi budete riadiť, korková podlaha splní Vaše požiadavky ako z hľadiska funkčného, tak i estetického.

1. Pred pokládkou

Úprava povrchu podkladu
Veľmi dôležitý je rovný, pevný a suchý podklad, bez spár, výstupkov a nečistôt. Vinyl, linoleum alebo pôvodné korkové dlaždice je nutné odstrániť. Nerovné betónové podlahy je nutné vyrovnať nivelačnými hmotami a následne penetrovať pre naviazanie zostatkového prachu.

Stabilizácia korkových dlaždíc
Pre stabilitu rozmerov je dôležité vyrovnanie teploty korkových dlaždíc s prostredím, v ktorom ich budeme pokladať. Dlaždice necháme stabilizovať vybalené z PE fólie cca 48 hodín v miestnosti kladenia. Ideálna teplota je 20°C. Vlhkosť podkladu pre lepenie by mala byť nižšia než 2,5% CM a teplota by behom inštalácie nemala klesnúť pod 18°C.

2. Pokládka podlahy

Pomocná sieť
Miestnosť rozdelíme stredom pravouhlým krížom na štyri plochy, ktorý si ako pomocné čiary nakreslíme priamo na podklad.

Lepenie
Disperzné lepidlo sa nanáša na korkové dlaždice a podlahu valčekom, vždy iba v jednej tenkej vrstve (pre lepenie v kúpelniach doporučujeme použiť lepidlá s vyššou odolnosť voči vlhkosti). Samotné lepenie korkových dlaždíc na podlahu môžeme začať akonáhle lepidlo už nelepí. Prvú dlaždicu založíme do stredu miestnosti a ďalej postupujeme systémom „schody“ smerom k stene a môžme ich lepiť buď "tehlovým spôsobom" alebo "na kríž". Každú položenú dlaždicu je treba zafixovat k podkladu poctivým poklepaním gumovým kladivkom. Pre veľké plochy doporučujeme použiť ťažký kovový valec.

Ukončnie na okrajoch
Pre dorezávanie okrajov používame úzky a ostrý nôž. Pri stene necháme spáru 3-4 mm, ktorú prekryjeme lištou.

3. Finalizácia

Lakovanie (iba pre korkové dlaždice prírodné)
Po celoplošnom prebrúsení nalepených dlaždíc aplikujeme prvú vrstvu základným podlahovým lakom (premostenie vrchného laku – základný lak je vždy pružnejší a obsahuje plnivá pórov). Ďalšie 2-4 vrstvy (podľa zaťaženia) aplikujeme vrchným lakom na korok (laky na korok sú oderuvzdorné a zároveň extrémne pružné) polyuretanové laky jednozložkové, prípadne dvojzložkové (podľa zaťaženia). Jedným z najdôležitejších bodov úspešného lakovania je prebrúsenie po prvej vrstve laku. Zamedzujeme tak vzniku tzv. pomarančovej kôry.Toto brúsenie je však nutné vykonať až po 8-12 hodinách zaschnutia základného laku. Medzibrúsenie však odporúčame vykonávať aj medzi druhou a treťou vrstvou laku ručne alebo vibračnou brúskou brusným PADOM. Dôležité je aj odstránenie prachu a všetkých nečistôt pred každým lakovaním. Lakovanie vykonávame zásadne valčekom. Podlahu odporúčame plne zaťažiť až po 10 dňoch a v tomto období tzv. "vytvrdzovanie laku", je dobré sa správať k podlahe šetrnejšie. Zásadne nepoužívajte laky určené na drevo (chýba im dostatočná pružnosť).

Olejovanie/voskovanie (iba pre korkové dlaždice prírodné)
Prírodné korkové dlaždice môžeme povrchovo upraviť podlahovým olejom na prírodnej báze s prísadou tvrdých voskov. Táto povrchová úprava je vhodná najmä pre detské izby a spálňu, pretože naolejovaním korok nestráca svoj prírodný vzhľad a kontakt s podlahou je veľmi príjemný. Po pokládke podlahu prebrúsime. Prvú aplikáciu olejom vykonávame rovnou nerezovou špachtľou po celej ploche podlahy a ihneď odstránime prebytočný olej (mapy) z povrchu podlahy. Po zaschnutí cca 24 - 48 hodín, aplikujeme druhú vrstvu valčekom. Tato druhá vrstva schne cca 12 - 24 hodín. Pre zlepšenie vzhľadu je možné aplikovať aj tretiu vrstvu oleja, ktorá je suchá behom 6 -10 hodín.

4. Údržba a odporúčania

Všetky plochy, ktoré sa dotýkajú korkovej podlahy a pohybujú sa po nej, je potrebné optriť korkovou podložkou, prípadne filcom (predovšetkým nohy stoličiek a stola). PLatí to najmä pre voskované a olejované podlahy. Korkovú podlahu čistíme malým množstvom saponátu rozriedeným vo vode, mopom alebo handrou. Zásadne nepoužívame silne koncentrované chemické prípravky. Korkovú podlahu ďalej udržujeme v dobrej kondícii prípravkami, ktoré vyplňujú vzniknuté mikroprasklinky, či samotnú pórovitosť povrchu. Vhodný je predovšetkým prípravok „Polymérová údržba - POLISH “ buď ako prísada do vody alebo sa aplikuje nenariedený a vytvára ďalšiu vrstvu, ktorá výrazne zvyšuje odolnosť a životnosť podlahy.

Korok je jedinečný prírodný materiál, preto žiadne dve korkové dlaždice nie sú rovnaké. Ľahké odtieňové diferencie a diferencie v štruktúre povrchu sú súčasťou prírodného korku. Pred pokládkou prekontrolujte dobre obsah jednotlivých balíčkov a rozložte prípadné odtieňové diferencie rovnomerne po podlahe. Tým dosiahnete zvýraznenie prírodného charakteru korku ako unikátneho materiálu. V prípade zjavných vád je nutné u dodávateľa reklamovať podlahu ešte pred pokládkou. Tieto vady nieje možné reklamovať po nalepení na podlahu. Pri sťahovaní ťažkého nábytku, chladničiek, umývačiek, mraziacich boxov buďte opatrný. Nohy stolov a stoličiek by mali byť opatrené podložkami zo silnej tkaniny alebo filcu. V trvalo vlhkom a nevetrateľnom prostredí (kúpelne) je nutná povrchová úprava vysoko odolným lakom. Na miestach, kde je podlaha vystavená silnému vplyvu slnečného žiarenia dochádza k tzv. "vyblednutiu" korkových dlaždíc, ktoré však ovplyvní iba estetický efekt. Rovnaké vlastnosti vykazuje aj drevo a iné prírodné materiály. Na zamedzenie vyblednutia sa preto pre viac exponované miestnosti odporúča podlahu prelakovať s podlahovým lakom, ktorý obsahuje UV absorbér. Pri zachovaní doporučených rád je efekt korkovej podlahy veľmi vysoký a veríme, že Vás plne uspokojí.